Cem Yılmaz’ın hem senaryosunu yazdığı hem yönetmen koltuğuna oturduğu hem de 2 farklı role can verdiği son filmi olan olan Ali Baba ve Yedi Cüceler vizyona girdiği günden itibaren sinemaseverler tarafından yoğun bir ilgi gördü. Film fragmanı yayınlandığında, aksiyon sahnelerinin çok olması, patlayıcı silahların kullanılması nedeni ile komedi filminden çok bir aksiyon filmi olduğu, ancak filmi izledikten sonra aksiyon, komedi, dram ve samimiyet olgularının film içine eşit derece de yerleştirildiğini görüyorsunuz. Ali Baba ve Yedi Cüceler filmini izlediğinizde karşınıza bahçe süsü ürünleri satarak zengin olmak isteyen, bunun için sadece yurt içi ile yetinmeyip yurt dışına açılan iyi adam Şenay ile Şenay’ın kayınbiraderi olan İlber’in yurt dışında bir fuar için Sofya’ya gitmesi ve burada Rus mafyası ile başının belaya girmesini konu alıyor. Filmin yan karakterlerine baktığımızda karşımıza Zafer Algöz’ün canlandırdığı, unutulmuş bir Sovyet askerini olan Memedov, filmin baş kadını olan Veronika ve İsmail karakterine can veren ağabey Can Yılmaz çıkıyor.

Ali Baba ve Yedi Cüceler

 

Ali Baba ve Yedi Cüceler filmi konu olarak Şenay’ın yurt dışına gittiği fuarda bir şekilde Rus mafyası olan Boris Mançov’un insan avına dahil olurlar. İnsan avı düşüncesi akla hemen açlık oyunları filmini çağrıştırıyor. İnsan avı içerisinde, Boris Mançov’un sevgilisi olan ve hem düzene hem de mançov’a baş kaldıran veronika ile yakınlaşan Şenay Kara Ormandan birlikte kaçmaya çalışıyorlar. Bu sırada karşılarına unutulmuş Sovyet askeri olan Memedov çıkıyor. Kara Orman içerisinde bir çok tehlike ile karşı karşıya kalan kahramanlarımız hem Memedov’ub hem de İlber’in gayretleri ve zekaları ile bu tehlikelerden kurtuluyor ve Boris Mançov’u alt ediyorlar.

 

Ali Baba ve Yedi Cüceler

 

Ali Baba ve Yedi Cüceler filmi, senaryosunun bütünlüğü, olay örgüsü, kurgusu, oyuncuların muhteşem oyunculukları ile üst düzey bir film olmuş. Çekimleri Bulgaristan’ın Sofya şehrinde özel olarak kurulmuş, aksiyon sahnelerinin çekildiği bir prodüksiyon alanında yapıldığı içinde aksiyon sahneleri çok profesyonel olmuş. Film içerisinde aksiyonun dışında bol bol güldüğünüz sahnelerin bulunması, devamlılığı olması nedeniyle çok başarılı. Film müzikleri olarak Barış Manço şarkıları kullanılmış, filmin final müziği olarak yine Barış Mançonun kazma Şarkısının Sovyet korosu versiyonu kullanılmış. Film Cem Yılmaz’ın diğer filmleri ile karşılaştırıldığında daha aksiyonlu, daha hareketli ve daha anarşist karakterlerin yer aldığı bir film olarak bir adım önde duruyor.