Az önce izlediğiniz görüntüler size çok uzak ve yapmacık gelebilir. Bir Müslüman ve Hristiyan nasıl aynı ortak noktaları paylaşabilir? Müslümanlık ve Hristiyanlık çok uzun zamandır bir çatışma, bir savaş içindeymiş gibi gösterilse de durum böyle değil. Bu iki inanış da aynı yolun yolcusu, biz insanlar aksi şekilde bir algıyla yönetiliyoruz. Bunun sebebi ise başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerce üretilen ve yönetilen Anti-İslam propagandası.

70’li, 80’li yıllara doğru bir geri tarama yaptığımızda ABD’nin ve dolayısıyla Hollywood’un kendine başka düşmanlar edindiğini görürüz. Bunlar genelde siyahi ABD vatandaşlarıdır. Fakat zaman ilerledikçe, dünyadaki algı operasyonunun odağı Hollywood bile Anti-İslam algısını üretmeye başladı. Bunun asıl sebebi ise şiddet bağımlısı teröristlerin yaptıkları eylemleri İslam adı altında yapmalarıydı.

Bu algı yönetiminin nasıl yapıldığıyla ilgili çeşitli yapımlar mevcut. İşe biraz üst akıl açısından bakmak isterseniz ünlü oyuncu Robert de Niro’nun da oynadığı 1997’de çekilen Wag the Dog isimli film tam size göre. Dönemin ABD başkanının da içinde bulunduğu seks skandalını gölgede bırakmak için bir savaş çıkarmak isteyen ABD siyasilerini anlatan film, algı operasyonu ve propagandanın nasıl yapıldığını tüm çıplaklığıyla gözlerinizin önüne serecek. Evet, belki film size biraz abartı gelecek. Ancak izledikleriniz en azından ufkunuzu açacak derecede olacaktır.

Film, her ne kadar yeni ticari alanlara yelken açmak gibi bir girişimin neticesinde ortaya çıksa da bu reklam filminin çekilmiş olması bile büyük önem arz ediyor. Teşekkürler Amazon.