Google dostu web siteler oluşturabilmek için vazgeçilmezlerden olan SEO çalışmaları içerisinde özellikle son yıllarda ön plana çıkan tekniklerden birisi de backlink çalışmalarıdır. Doğru ve Google açısından değeri bulunan sitelerden alınmaları halinde markaların web sitelerine oldukça fazla katkı sağlayan ve adım adım Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmalarına imkân veren backlink çalışmaları, günümüzün en popüler SEO uygulamaları arasındadır. Bu nedenle pek çok SEO firması da hizmet verdikleri müşterilerine farklı siteleri içeren backlink çalışmaları sunmakta ve böylece marka web sitelerinin SEO açısından çok daha başarılı bir hale gelmeleri için çaba göstermektedir. Ancak bu aşamada SEO firmaları tarafından gerçekleştirilen bu çalışmaların ya da belki de bireysel olarak yapılan backlink çalışmalarının düzenli olarak analiz edilmesi ve ne tür geri dönüşlerin alındığının takibi oldukça önemlidir. Bu da günümüzde gelişen teknolojinin bir armağanı olan backlink analiz araçları ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Backlink Çalışmalarının Takibi İçin Backlink Analiz Araçları

Web sitelerini ön plana çıkarmak ve rakipleri arasından sıyrılmak isteyen kişi ya da kurumların sık sık başvurduğu SEO tekniklerinden olan backlink çalışmaları, iyi analiz edilldikleri ve düzenli olarak güncellendikleri takdirde çok kısa bir sürede Google’da hızla yükselen siteler oluşturulmasına imkân verebilir. Bunun için de özellikle backlink konusunda tecrübesiz olanlara yeni bir link çalışmasına başlamadan hemen önce backlink analiz araçları ile internet üzerinden kendi web sitelerine yönlendirme yapan mevcut linkleri tek tek incelemeleri tavsiye edilir. Bu bağlamda günümüzde bu amaçla kullanılabilecek olan en popüler backlink analiz araçlarını merak edenlere kısa açıklamalar eşliğinde tercih edebilecekleri farklı çözümlerden bahsedilebilir.

Ahrefs

Resmî web sitesi https://ahrefs.com/ ile ziyaret edilebilecek olan Ahrefs, en iyi backlink analiz araçları nelerdir sorusuna verilebilecek olan ilk yanıtlardan birisidir. Söz konusu web sitesini ziyaret eden kişiler sahip oldukları linkler ve anahtar kelimeler hakkında detaylı bir analiz elde edebilir. Ayrıca arzu eden kullanıcıların yine Ahrefs sayesinde rakiplerinin ne durumda olduğunu öğrenme gibi imkanları da mevcuttur.

Oldukça kaliteli verileri sayesinde rakipleri içerisinde ön plana çıkan Ahrefs ile kullanıcılar, analiz sonuçlarında çıkan her linki tek tek detaylıca inceleme olanaklarına sahiptir. Böylece linklerin kalitesi gözden geçirilebilir ve oldukça verimli bir backlink analizi gerçekleştirilebilir.

Linkody

Backlink analizi yaparken tek tek link kontrol etme derdinden kullanıcıları kurtaran Linkody, bu işlemleri otomatik bir şekle çevirebilmesi ile bilinir. İki farklı dilde hizmet veren resmî web sitesi olan https://www.linkody.com/ üzerinden kullanıcılarını ağırlayan sitenin her geçen gün daha popüler bir backlink analiz aracı haline geldiği de rahatlıkla söylenebilir.

Linkody, kullanıcılarına yeni link kazanmaları ya da kaybetmeleri durumunda bildirim göndererek haber verir. Birçok özelliği ile oldukça faydalı olan bu backlink analiz aracı ayrıca gereksiz linkler konusunda da kullanıcılarının yardımına koşmaktadır. Yine analiz aracı ile rakiplerin izlenebilmesi ve ne durumda olduklarının görüntülenebilmesi de Linkody’nin en önemli avantajları içerisinde gösterilebilir.

Cognitive SEO

Tam olarak bir backlink analiz aracı olmayan ancak bunun yerine pek çok farklı SEO aracını bünyesinde bulunduran Cognitive SEO’ya https://cognitiveseo.com/ adresi aracılığı ile ulaşılabilir. Güçlü özellikleri ile dikkat çeken sitenin backlink analiz aracı ise kullanıcılarına hem kendi sitelerinin hem de rakip sitelerin backlink analizlerini görüntüleme imkanları verir.

Cognitive SEO ile linklerin ne kadar değerli oldukları ya da hangi oranlarda artış gösterdikleri gibi farklı pek çok backlink analizine erişilebilmektedir. Tüm bu özellikleri ve çok daha fazlası ile bu adres, komple bir SEO analizi yapmak isteyen kullanıcılar için oldukça kullanışlı platformlardan birisi olarak da gösterilebilir.

Kerboo

Backlink analiz araçları içerisinde diğerlerine göre ismi daha az duyulan ve https://kerboo.com/üzerinden kullanılabilen Kerboo, monitor özelliği sayesinde kolay link takibi sağlayabilir. Hem link oluşturma hem de link silme gibi farklı işlemler konusunda eş zamanlı bilgilerin temin edilebileceği bu adreste özet bilgilere bakmak yerine her verinin tek tek incelenmesi gerekmektedir.

Kerboo’yu rakiplerinden ayıran en önemli avantajı, internet ortamında keşfedilen linkleri liste haline getirebilmesidir. Böylece bir arada tutulabilecek olan linklerin takibi oldukça kolay bir hale gelebilir. Ayrıca yine liste içerisinde yer alan linklerden herhangi birisinin kaldırılması durumunda Kerboo tarafından gönderilecek olan bildirimler sayesinde kullanıcıların bu durumdan haberdar olmaları da mümkündür.

Link Research Tools

Backlink analiz aracı denildiğinde akla gelen isimler arasında http://www.linkresearchtools.com ile uzun bir süredir başarıyla hizmet veren link araştırma sitesi Link Research Tools’un bulunduğu da söylenebilir. Söz konusu site ile kullanıcılar, kendi siteleriyle ilgili detaylı link analizlerine ulaşabilir ve bu analizleri farklı verilerle değerlendirebilir.

Mevcut linkleri daha değerli bir hale getirme, potansiyel link fırsatlarını tek tek inceleme ve Google ceza kaldırma gibi farklı işlemleri de kullanıcılarına sunan Link Research Tools, tüm bu özellikleri ile link profillerini analiz etme konusunda kullanıcılarının her türlü ihtiyacını karşılayabilir.

Majectic SEO

Backlink analiz araçları içerisinde https://majestic.com/ adresinin en önemli markalardan birisi olduğu dile getirilebilir. Basit analiz işlemleri sonucunda bile bu adres sayesinde kullanıcıların web siteleriyle ilgili birçok veriye ulaşabilmeleri mümkün olur.

Majectic SEO’nun barındırdığı özelliklerden birisi olan Backlink History seçeneği ise kullanıcıların link profillerini dünden bugüne kıyaslayabilme ve en doğru şekilde değerlendirebilme olanaklarını sunması ile bilinir.

Monitor Backlinks

Özellikle rakip analizi konusunda profesyonel bir backlink analiz aracı arayanlara bu alanda uzman olan https://monitorbacklinks.com/ adresi tavsiye edilebilir. Google Analytics eklentisi ile Monitor Backlinks üzerinden birçok önemli veriye kolaylıkla erişebilmek de mümkündür.

Yine bu eklenti sayesinde kullanıcılar herhangi bir link kaybı yaşadıklarında ya da yeni bir link kazandıklarında Monitor Backlinks tarafından gönderilen bildirimler ile anında haberdar olabilirler.

SEO PowerSuite

Backlink optimizasyon çalışmaları konusunda oldukça faydalı sitelerden birisi olan https://www.seopowersuite.com/ ile kolay kullanımlı, hızlı ve kaliteli bir backlink analiz aracına sahip olmanın ayrıcalığı yaşanabilir. SEO PowerSuite, kullanıcıların web sitelerine gelen her türlü linki detaylı şekilde analiz edebilmelerine ve arzu etmeleri halinde backlink analizlerini rapor şeklinde alabilmelerine imkân verir.

Backlink analiz araçları içerisinde kalitesi ile ön plana çıkan SEO PowerSuite sayesinde link profillerinde mevcut olan linklerin değerleri de detaylı şekilde incelenebilmektedir. Bu da farklı ve profesyonel bir backlink analiz aracı arayışında olanlar için SEO PowerSuite’yi ideal bir çözüm haline getirir.

Open Site Explorer

Kaliteli link profilleri için en uygun backlink analiz araçlarından birisi olan Open Site Explorer’e https://moz.com/researchtools/ose/ adresi üzerinden ulaşılabilir. Backlink araştırması yapabilmenin yanı sıra web sitelerini kötü yönde etkileyen ve sıralamaya girmelerine engel olan linkleri bulma konusunda da yine Open Site Explorer’in gücünden faydalanabilmek mümkündür.

Open Site Explorer’in backlink analiz aracı ile ayrıca en iyi potansiyel link fırsatlarını da tespit edebilecek olan kullanıcılar böylece web sitelerinin Google arama motorunda çok daha hızlı bir şekilde yükselmelerini sağlayabilir.

Bahsedilen tüm bu backlink analiz araçlarından da görülebileceği üzere doğru araçların kullanılması ve araçlar üzerinden yine doğru analizler yapılması halinde isteyen herkesin web sitesini Google arama motorunun gözünde değerli kılabilmesi ve böylece çok daha fazla potansiyel müşteriye erişebilmesi mümkün olabilir. Bu tür araçlar ayrıca sektörde yer alan diğer rakiplerle ilgili bilgiler verdikleri için de oldukça önemlidir.