Savaş konseptli oyunların kralı olarak görülen Call Of Duty kadar zevk verici ve sürükleyici bir diğer oyunsa Battlefield seridir. İlk çıktığı günden beri belirli bir hayran kitlesi oluşturmayı başaran firma bu sefer karşımıza Battlefield 4 ile çıktı. Her zaman bazı değişikliklerle karşımıza çıkan oyun bu seferde bizleri şaşırtmıyor ve oyunda birçok değişikliğe gidiyor. Bunun sayesinde oyun piyasasında yerini korumayı başaran firma acaba bundan sonra neler olacak sorusunu bizlere sorduruyor.

Oyunun bu kadar çok konuşulmasının asıl sebebi modern zamanların teknolojisini bize sunmasıdır. Battlefield 4 bir önceki oyun Battlefield  3 ün devamı olarak karşımıza çıkıyor. Battlefield 3 ün bittiği yerden başlayan oyun her zamanki gibi tek kişilik oynanabilen senaryosu ile bizleri bilgisayar başına hapsediyor. En çok dikkati çeken ise online multiplayer opsiyonları. Online oyunlar için beta sürümünü tamamlayan firma, sürümün eksikliklerini tamamlayarak tam gaz sorunsuz bir online multiplayer oyunu sunuyor bizlere.

Tek kişilik senaryoda yine alışıldığı gibi çeşitli ülkelerde bulunuyoruz. Ancak bu sefer farklı bir uygulama var. Oyunculara sanbox özelliği verilmiş. Bu özellik sayesinde oyunda bizlere bir özgürlük verilmiş. Sanırım bu özellik yakın zamanda diğer oyunlara da sıçrayacak. Çünkü alışıldık olan tek son ile biten oyunların aksine Battlefield 4 de 3 ayrı son var. Bölüm geçişlerinde vereceğimiz kararlar sonucunda oyunun sonu şekilleniyor. Bunun sonucu olarak oyun daha uzun soluklu bir yapıya bürünüyor. Farklı seçenekleri kullanarak en az 3 kere oyunu tekrardan oynayabilirsiniz ve her oynayışınız da farklı bir zevk alabilirsiniz. Her bölümde bulunan silah kutuları sayesinde cephanelerinizi tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında yeni silahları da envanterinize eklemek mümkün. Ayrıca oyun içerisinde edindiğiniz madalyalar sayesinde yeni silahlara da sahip olabiliyorsunuz. Örneğin 4.000 puana ulaştığınızda PP-2000 silahını envanterimize ekleyebiliyoruz. 11.000 puana ulaştığımızda ise UMP-450 model silaha ulaşabiliyoruz. Bu puan özelliğinin yanında bazı özel silahlara sadece son bölümü tamamladıktan sonra sahip olabiliyoruz. Buna örnek olarak da LMG serisinin gözdesi M249 silahına sahip olabiliyorsunuz.

Battlefield 4 önceki oyundan tam 6 yıl sonra 2020 yılında başlıyor. İran ile Amerika’nın savaşından sonra BM ile Rusya’nın arası geriliyor. Kötü adam Admiral Chang Çin hükümetini devirip kontrolü ele almaya çalışıyor. Chang Çin’in gelecekteki liderine suikast planlıyor. Barışın temsili olan Jin Jie eğer ölürse Çin Rusya’ya tam destekte bulunacak. Bu olayda ABD’yi oldukça endişelendirmekte. Oyunda birçok ülkede Chang takibinde bulunuyoruz ve düşündüğü bu kötü planın önüne geçmeye çalışıyoruz.

Battlefield 4 sistem olarak da kendini oldukça yenilemiş. Görsellik üst düzeyde olan oyunun bazı bölümlerinde, firmanın ne kadar emek sarf ettiğini görmeniz çok da zor değil. Oyunda serbest zamanlarınızda bu görsellikten faydalanabilirsiniz. Tek kişilik bölüm bittikten sonra ilk adresiniz online multiplayer olmalıdır. Multiplayer alanında da sizlere eğlenceli anlar yaşatacaktır.