Özellikle Ankaralıların sinemaya susadığı bu dönemde, yardıma Behzat Ç. Ankara Yanıyor filmi yetişiyor. Behzat Ç. karakterini canlandıran Erdal Beşikçioğlu, Ankaralı olması sebebiyle sanırım Ankara halkı tarafından büyük bir ilgi görüyor. Tiyatro sanatçısı olan Beşikçioğlu, ilk olarak karşımıza Köprü dizisindeki vali rolüyle çıkmıştı. Bu dizide büyük bir başarı yakalayan Beşikçioğlu asıl başarısınız Behzat Ç.’ de buldu.

Öyle görünüyor ki yıllardır Behzat Ç. rolüne bürünen Beşikçioğlu bu rolünü çok seviyor. İkinci film olarak da karşımıza Behzat Ç. Ankara Yanıyor filmi ile çıkıyor. Dizide alışkın olduğumuz Behzat’ı filmde de görmek mümkün. Bütün zorluklara rağmen hep ayakta durmayı başararak her zaman kendi doğrusunu yapmaktan hiç çekinmiyor.

Behzat Ç. dizisini tamamlayan Harun, Akbaba ve Hayalet karakterleri de her zamanki gibi filmde yerlerini almışlar. Aklıma Erdal Beşikçioğlu’nun bir sözü geldi. Aklımda kaldığı kadarıyla sözler birebir değil ama anlam tam “Televizyon bizim dizilerimizi engelleyebilir, cezalar kesebilir. Bizim dizilerimiz kaldırılsa da biz insanlarla her zaman sinemada buluşacağız. Sürekli film çekeceğiz. ” bu söz ile sanırım her şeyi anlatmış oldu. Bundan sonra bu ekip her zaman filmlerle karşımıza çıkacağa benziyor.

Behzay Ç. Ankara Yanıyor filmini Serdar Akar yönetiyor. Ekibin yanında her zaman görmek istediğimiz Nejat İşler’ se seyircilerin taleplerine karşılık vermek için tekrardan ekiple beraber çalışmış. Cinayet büro Behzat Ç.’nin yokluğunu Himmet Baş komiser ile doldurmaya çalışıyor. İçişleri Bakanı cinayetini bir fırsata dönüştürmeye kalkan Himmet Baş komiser, ekibini Terörle Mücadelenin yardımına verir. Bu olayın üzerine çok düşen Himmet Baş komiser ayrı iki cinayetin üzerine gidemez. Bu cinayetlerde bir bakkal ve Alman konsolosluğunda görev yapan bir alman öldürülüyor. Bu cinayetlerin havada kalması ile Behzat Ç. geçici olarak görev başına getiriliyor.

Türk polisiye filmlerinin belki de en çok etki bırakan yapıtlarından biri Behzat Ç. Ankara Yanıyor filmini 13 yaş altı izleyiciler izleyemiyor. 13 ile 15 yaş arasındakiler ile velileri ile gelmek zorundalar. Filmde gerçekçiliğinden dolayı argo ve küfür çokça geçiyor. Bu durumdan kimileri rahatsız olsa da gerçek izleyiciler bu durumdan gerçekten memnun. Filmde ne kadar karakterlerin hayal ürünü olduğu söylense de, Türkiye’nin derin devlet gerçeklerinden de esinlenilmiş. İzlediğinizde bu olaylar kesin oluyordur havası veriyor bizlere.

Final sahneleri ile çokça konuşulan Behzat Ç. dizisi filmlerinde de bu adetinden vazgeçmiyor. Behzat Ç. Ankara Yanıyor filmde dizide yaşadığınız tadın aynısını tadabilirsiniz. Filme en çok Ankaralılar ilgi gösterse de başka şehirlerde de vizyona giren film izleyicileri ile buluşmayı bekliyor. Filmde karakterlerin komik muhabbetleri de eskisi gibi. Olaylar ne kadar ciddi olursa olsun film beş dakikalık bir ara verir misali, esprileri ile kahkahalar attırabiliyor. Behzat’ın çökmüş hayatının devamını bu filmde izleyebilirsiniz.