Günümüzde internet üzerinden çeşitli bilgileri aktarmak için blog sahibi olanlara, sitelerinin daha hızlı açılması için bazı önerileri aktaracağız. Sitelerinin daha hızlı açılmasını istemeyen bir kullanıcının olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü arama motorlarında üst seviyelerde olmak ve daha iyi yerlere gelebilmek için site hızı ile ilgili bir aksaklık veya problemin olmaması gerekmektedir. Belirli seviyelerin üzerinde site açılma hızına sahip olan blogların, arama motorları açısından yerlerinin çok daha iyi konumlarda olduğunu söyleyebiliriz.

Bloglarınız ile ilgili olarak site hızı ölçümü yapmanızı sağlayacak olan 4 adet aracı sizlerle paylaşacağız. Buna göre şuan ki site hızınızı ölçtükten sonra nerede hata yaptığınızın da farkına varabileceksiniz. Bu kısımları düzeltmeniz sayesinde sitenizin hızını kısa sürede toparlayabileceğini göreceksiniz. Bu da arama motorları kriterlerini yerine getirdiğinizin göstergesi olacaktır.
Elbette yalnızca tek başına site hızının, arama motoru kriterleri için bir anlam ifade etmediğini göreceksiniz. Ancak arama motor algoritmalarında önemli bir yere sahip olan site hızı ile ilgili problemleri, sizlere aktaracağımız araçlar sayesinde yok etmenizin, diğer kriterlere geçerek tüm iyileştirmeleri yapmanız için iyi bir fırsat olduğunu göreceksiniz. Bu kriterin yerine getirilmesi sayesinde rakipleriniz arasında çok daha iyi konumlarda yer almayı başaracak ve bunları kısa süre içerisinde gerçeğe dönüştürmenin rahatlığını yaşayacaksınız.

Google PageSpeed Insights

Google tarafından kullanıcılara sunulmakta olan Google PageSpeed Insights sayesinde sitenizin hızını ölçmeniz mümkün hale gelmektedir. Masaüstü veya mobil cihazlardan sitenize ulaşım halinde, hangi hızlarda açıldığını merak ediyorsanız, bu sorunuzun yanıtını hemen alabileceksiniz.

Google PageSpeed Insights adresine girdikten sonra ilgili araç çubuğu üzerinden sitenizin adresini paylaşmanız halinde, sizler de bu kadar kısa sürede tamamlanacak bir sorgulamanın ardından site hızınızın açığa çıkmasını sağlayabileceksiniz.

Aynı zamanda sitenizle ilgili iyileştirmeleri yapmanız konusunda sizlere yardımcı olacak sonuçların karşınıza çıkabileceğini de göreceksiniz. Bu önerileri dikkate almanız halinde sitenizin hızının muhteşem bir seviyeye gelmesini de sağlamış olacaksınız. Yapacağınız değişikliklerin sonuçları ile ilgili de Google tarafından aktarılacak olan fikirleri görmek için bu araçtan faydalanabilir ve site hızında değişiklik yapmanızın size neler kazandıracağını hemen görmeye başlayabilirsiniz.

GTmetrix
Bu hız testi aracının diğerlerine göre önemli bir farkı bulunmaktadır. Gtmetrix kullanarak, sitenizin hızının karşılaştırılmalı olarak ekranlarınıza gelmesini sağlayabilirsiniz. Google PageSpeed Insights ve Yahoo! Yslow aracılığıyla gerçekleştireceğiniz site hız testlerinin arasındaki farkları karşılaştırma imkanını bulacağınız Gtmetrix, en önemli tavsiyeleri sizlere anında aktaracaktır.

Böylece tek bir araca bağlı kalmadan, birden fazla sonucun görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. İyi bir analizin yapılmasında birbirinden farklı yöntemleri kullanarak site hızınızı ölçen iki aracın da sonuçlarını almanızı mümkün hale getiren bu uygulama sayesinde siz de son derece memnun kalacaksınız.

WebPageTest

Sitelerle ilgili yavaşlatıcı unsurların detaylı bir biçimde görüntülenmesini sağlayan bu araç sayesinde yapacağınız sorgulamalarda, çok daha kapsamlı bilgilere hemen ulaşabileceksiniz. Sizlere aktarılacak tavsiyeleri dikkate almanızın, site hızını en iyi seviyelere getirme konusundaki desteğini hemen görebileceğiniz bir araç olarak karşınıza çıkmaktadır.

Pingdom Website Speed Test

Yine diğer adreslerden farklı bir hız testini ölçme aracına sahip olmak için Pingdom Website Speed Test kullanabilirsiniz. Böylece history bölümünden geçmişteki hız testlerinin sonuçlarını görebilir, gelişmelerinizi yakından takip etmeye başlayabilirsiniz.