Çalışma alanında kendimizi rahat hissetmemiz oldukça önemlidir. Geniş bir alanda çalışmak dikkat dağınıklığına sebep olurken, nispeten daha küçük ve de rahat bir alanda çalışmak üretkenliği arttırır. Böylece daha verimli bir çalışma gerçekleştirilmiş olur.

Peki verimliliği arttırabilmek için neler yapabiliriz? İşte bu konuda 7 öneri:

1- Mobilyalara Dikkat

Çalışma alanında bulunan masa ve sandalyelerin seçimi çok önemlidir. Rahat edebilmemiz için satın almadan önce birkaç şeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Öncelikle iyi bir koltuğun kol dayama kısmı olmalıdır. Ancak rahat kalabilmek için bu kol dayama kısmı düşük olmalıdır. Otururken 90 derecelik bir açıyla oturmalısınız. Ayrıca ayaklarınız yere düz olmalıdır.

Masa da çalışma alanı rahatlığı için oldukça önemli bir öğedir. Masanız ideal yükseklikte olmalıdır. Koltuk yüksekliği ayarlanabilmekte ama masa yüksekliği ancak alırken ayarlanabiliyor. Bu yüzden satın alırken buna dikkat etmelisiniz.

2- Işık Önemli

Masanız, hem gün ışığına göre hem de lambanın açısına göre maksimum ışığı alabilecek şekilde ayarlanmalıdır. Okuma, yazma ya da diğer çalışmalarınızda işinizi kolaylaştırmak için buna dikkat etmelisiniz.

3- Oda Sıcaklığı Ayarı

Odanın çok sıcak ya da çok soğuk olması dikkatinizi etkileyebilir. İşinize konsantre olabilmek için uzmanlarla görüşerek en etkili ve de ekonomik yöntemi seçebilirsiniz.

4- Oda Boşluklarını Düzenleme

İdeal bir ofis nasıl görünmelidir? Bu soruyu cevaplamak oldukça zordur. Ancak genel tercih, kendinizi rahat hissettirebilmeniz yönündedir. Yani ev ile ofis arasında bir ortamda çalışmak daha etkili bir sonuç verir. Çalışma alanınızı dizayn ederken bu konuya da dikkat edilmelisiniz.

Örneğin bir poster ya da fotoğraf veriminizi arttırabilmektedir. Buna benzer dekoratif seçenekler ile veriminizi arttırabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken şey tüm bunları yaparken odayı boğucu bir hale getirmemektir.

5- Odanız Düzenli Olmalı

Sizi en kötü etkileyecek şey dağınık bir çalışma ortamıdır. Dağınıklık hem çalışmalarınızı hem de dikkatinizi olumsuz yönde etkiler.

Çalışma masanızda yalnızca ihtiyacınızın olduğu materyalleri bulundurun. Çalışmadığını dosyaları ya da diğer materyalleri masanızda bulundurmayın. O anki çalışmanız ile alakalı şeyleri masanızda bulundurun ve masada işiniz bitince bu materyalleri belli bir düzenle farklı saklama alanlarına yerleştirin. Bu düzen veriminize yansıyacaktır.

6- Kendinize Dinlenme Alanı Oluşturabilirsiniz

Eğer mümkünse beyaz eşyalar, rahat bir koltuk ve televizyondan oluşan bir dinlenme odası oluşturabilirsiniz. Bu dinlenme odasında stres atabilir ya da televizyon izleyerek çalışmanız daha enerjik ve aktif dönebilirsiniz. Bu da çalışma verimliliğinizi olumlu etkileyecektir.

7- Müzik Dinlemek

Bunun için önce hangi müzik türünün sizi rahatlattığını öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonra bu müziklerden bir liste oluşturun. Molalarınızda belirlediğiniz bu müzikleri dinleyerek rahatlayabilirsiniz. Bu size iyi gelecektir.

Müzik ruhun gıdası denildiğine göre müziksiz kalmamanız daha iyi olur.