Son zamanlarda Youtube fenomenlerinin adını, kanallarını sıkça duyar olduk. Kendilerini Youtuber olarak adlandıran bir çok kişi özgün videolar ile para kazanmakta ve hayran kitlesi edinmekte. Ancak bunların içinde öyle bir kanal var ki; gayesi Youtube’dan para kazanmak değil! Başka bir şey.

Belki Youtube’da adına denk geldiniz, birkaç bölüm izlediniz ya da hiç duymadınız. Şiddetle tavsiye ediyorum ki, izleyin! Eğer bir şirket yöneticisiyseniz, yönetime modern yaklaşımlar konusunda kesinlikle ufkunuzu açacak bir video serisi sizleri bekliyor.

Peki nedir bu başka bir şey? Sizi “Edelkrone” ile tanıştırma vakti geldi. Edelkrone, Amerika ve Avrupa’da bile ofisleri bulunan, Amerika’da yapılan NAB fuarından 5-6 yıl üst üste ödülle dönmüş, film-making, kamera ekipmanları geliştiren, inovasyon fikirleri ile hayali üretime dönüştüren bir Türk firması. Evet, Edelkrone bir Türk firması!

Ben bu kanal ile tanıştığımda 7. Bölümünü yayınlamıştı. Öyle istek uyandırıcıydı ki baştan 7. Bölüme kadar bir oturuşta izledim. İlk bölümü benim için çok heyecan vericiydi. Sıradan bir şirket olma çizgisinden o kadar uzak olan, yeni bir dünya ile karşılaştım. Sıkıcı iş temposu bulunmayan, özgürlüğe önem veren, mesai saatleri bulunmayan bambaşka bir şirket yapısı kurulmuştu Edelkrone’da. Kurucusu Kadir Köymen neden mesai saatlerini özgür bıraktıklarını şu cümlelerle anlatıyordu: “Bizde izin alma diye bir şey yok. O gün işe gelmeyeceksen sebebini belirtmen sadece bir arkadaşlık duygusundandır. İzin almak için çok önemli bir sebebin vardır ve bu önemli sebebi de patronuna kabul ettirmek zorundasındır. Ama herkesin önemlisi farklıdır. Zaten bir insan aklını burdayken işine veremeyecekse, gitsin, işi neyse halletsin. Verimli olabilmek esastır.”

Bu esnek çalışma şartlarını duyunca insan, herhalde birileri de kaytarır ya diye düşünmüyor değil. Ancak bu firmada tek bir kişi bile kaytarmıyor. Herkes işini canla, başla, yüreğini ortaya koyup yapıyor. Neden mi? Çünkü işlerini severek yapıyorlar. Her gün bıkmadan, sıkılmadan, aynı heyecan ile işlerine gidiyorlar. Esasında işlerini iş olarak değil de çok sevdikleri bir aktiviteymiş gibi yapıyorlar. Yönetim şekli de zaten bu felsefeye oturtulmuş: İnsan sevdiği işi yapmalı!

Eğer yöneticiyseniz ya da yöneticiliğe adaysanız, kendi şirketinizi kurmak ve büyütmek istiyorsanız, yönetimi konusunda müthiş ilhamlar alabileceğiniz bir kanal. Öğütler vermiyorlar. İstek uyandırıyorlar. Hala izlemediyseniz başka bir şey sizleri bekliyor.

YouTube Kanalı: https://www.youtube.com/channel/UC2lwJdnwpQnO5p5wY2pPHJg