Çoğunluk bir videonun kısa bir kesintisinin alınması ile hazırlanan GIF’ler, bugün birçok firmanın sosyal medya paylaşımlarında kendilerine iyi bir yer edinmeye devam etmektedirler.

Sosyal medya pazarlamasında GIF’lerin büyük etkisine geçmeden önce bilmeyenler için GIF’in ne olduğuna dair biraz daha bilgi vermek gerekebilir.

En bilinen tanımı ile GIF, ‘’Graphics Interchange Format’’ yani ‘’İngilizce Grafik Değiştirme Biçimi’’ anlamına gelir. Bir tür sayısal resim saklama şekli olan GIF, hiçbir kayıp yaşanmadan sıkıştırma amaçları ile kullanılabilir. 8–bit renge kadar destek veren bu format ayrıca 1–bit değerinde yani tek renk için de saydamlık sunmaktadır.

Günümüzde birçok sosyal medya platformunun en son gözdelerinden birisi haline gelen GIF’ler, hem eğlendirici hem de mesaj verici nitelikleri sayesinde öncelikli tercih sebebidirler. Hareketli görseller eşliğinde sosyal medya takipçilerine ve marka müşterilerine verilmek istenen mesajların olabilecek en ideal şekilde sunulmasına imkân veren GIF’ler, her yıl firmalar tarafından daha fazla kullanılmaya devam edilmektedirler. Geçtiğimiz yıl, GIF üzerinden arama opsiyonunu site ziyaretçilerine sorunsuz şekilde sunan Twitter’dan alınan verilere göre, 1 yıl içerisinde toplamda 100 milyondan daha fazla GİF paylaşıldığı belirlenmiştir. Bu durum GIF’lerin sosyal medya pazarlamasındaki etkisini bizlere göstermektedir. Twitter tarafından açıklanan bu veriler ayrıca son zamanlarda birçok sosyal medya platformunun da bu modayı takip etmeye başlamasına sebebiyet vermiştir.

Sosyal medya kanallarında GIF’lerden yararlanmak isteyen ve bu şekilde takipçilerine çok daha etkili bir şekilde ulaşmayı hedefleyen marka sahiplerine milyonlarca GIF’in yer aldığı bazı ünlü GIF siteleri tavsiye edilebilmektedir.

Reaction GIFs

Popüler etiketleri ve farklı duyguları gösteren arama özellikleri ile rakipleri arasında ön plana çıkan Reaction GIFs, günümüzde birçok sosyal medya yöneticisinin öncelikli tercih sebebidir. Sitede yapılan arama sonuçları üzerinden çok sayıda farklı GIF ile karşılaşabilme imkanları sayesinde bu platformu ziyaret eden her kullanıcı kendisine uygun bir GIF’ı rahatlıkla bulabilmektedir.

GIFs From Last Night

Özellikle komik olayları ve gafları GIF haline getirerek sitesinden kullanıcılarına sunan GIFs From Last Night’tan alınabilecek olan GIF’ler sayesinde gerçek zamanlı pazarlamanın en başarılı örneklerini hazırlayabilmek mümkün olabilir. Geçmişten bugüne televizyonlarda, haberlerde ya da filmlerde yer alan birçok sahneyi GIF şeklinde paylaşan sitede, komik ve neşeli GIF’ler bulabilmek oldukça kolaydır.

GIPHY

Sosyal medya pazarlamasında GIF kullanımını tercih eden birçok kişinin de iyi bileceği gibi GIPHY, son yılların en sevilen GIF sitelerindendir. Normalde internet üzerinde yer alan GIF’lerin bulunabilmesi için bir arama motoru olması amacıyla kurulan bu site, günümüzde her türlü GIF ihtiyacının karşılanabileceği değerli bir kaynak haline gelmiştir.

GIF Bin

Henüz popüler kültürün ellerinde bayatlamamış taze ve özel GIF’leri bünyesinde barındıran GIF Bin, bu özelliği ile sosyal medya pazarlaması için mükemmel GIF kaynaklarından birisidir. ”En Çok Oylananlar” ya da ”En Yeniler” gibi farklı kategorileri içeren site sayesinde kullanıcılar diğer kişiler tarafından en sevilen ya da siteye yeni eklenen GIF’lere kolaylıkla erişme fırsatı bulabilmektedirler.

Reddit

Tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de yoğun ilgi gören sitelerden birisi olan Reddit, en güncel GIF’leri site ziyaretçilerine sunan bir tür topluluk sitesi şeklinde de nitelendirilebilir. Reddit üzerinden GIF aramak isteyen kişiler ”/r/gifs/” ve ”/r/reactiongifs” kodları ile bu arzularını sadece bir iki adım üzerinden yerine getirebilirler.