Şimdilerde en zorlu kullanıcı deneyimi disiplinleri arasında kendine yer bulan etkileşim tasarımı, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte değişime uğramaya devam etmekte. Farklı trendlere ayak uydurmayı başaramayan tasarımların ortadan kaybolduğu günümüzde önemli olan şey kullanıcıların beklentisini karşılayan ve ona istemiş olduğu güveni veren tasarımlar. Böylece şirketler ya da kişiler oldukça etkili ve önemli geri dönüşler sağlamış oluyor.

Son dönemlerde yapılmış olan araştırmalar sonrasında kullanıcılar interaktif özellikleri bünyesinde barındıran web sitelerini diğerlerine oranla çok daha ikna edici buluyor. İnteraktif web siteleri diğer sitelere göre daha eğlenceli ve ziyaretçileri üzerinde olumlu bir etki bırakmakta. Dolayısıyla siteye giren kişilerin ikna edilme gücü de diğerlerine oranla çok daha fazla. Etkileşim tasarımının her kullanıcıda farklı tepki görmesi son derece doğal bir durumdur. Teknolojinin gelişimi web sitelerinin içerik türünü çok fazla değiştirmeyeceğinden, gerekli olan şey yaratıcı çalışmalar ortaya koymaktır.

 

Etkileşim Tasarımı Özellikleri

Hedef odaklı tasarım: Kullanıcı senaryoları, deneyim haritaları ve kullanıcılar; odaklanmanız gereken noktalar olmalı. Bu sayede etkileşim çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Kullanılabilir olması: İşlevsellik, her zaman eğlenceden önce gelmelidir. Kullanıcıların ihtiyaçlarının karşılanması, güvenilirliği sağlaması ardından eğlence gelecektir.

Oluşacak zorluklar: Burada en fazla kullanılacak duyu hiç şüphesiz ki gözdür. Bundan dolayı da görselliğin istenilen amaca doğru hizmet ettiğinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Öğrenilebilirlik:  Var olan tasarımlarla tutarlı bir halde olacak ara yüzler çok daha kolay öğrenilebilmektedir. Bu ara yüzlerin kullanışlı olması, maddenin önemini vurguluyor.

Geri bildirim süresi: Hazırlanacak ara yüzler mutlaka kullanıcıların beklentisini karşılamalıdır. Kullanıcılarına gerçek iletişim hissi verecek ara yüzler sayesinde geri bildirim çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Çünkü hiçbir kullanıcı muhatabının bir makine olmasını istemez.

Etkileşim Tasarımı 1

Modern Etkileşim Tasarımı Teknikleri

Gelişen teknoloji ile birlikte yeni ve farklı etkileşim tasarımları kendini göstermekte. Öyle ki artık kullanıcıların istekleri doğrultusunda farklı tasarımlar hazırlamak büyük bir öneme sahip. Böyle olunca da artık tasarımcılar yeni fikirler üretmeye önem veriyor. Burada pek çok tekniğin bir arada kullanıldığı da görülebilmekte. Çünkü teknikler tek başlarına kullanıldığı zaman istenilen başarılı sonuçları elde edemeyebiliyor. Bunun yerine tasarımcılar en iyi sonuçları almak adına çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Böylece kullanıcılar da web sitelerine girdikleri zaman istedikleri sonuçları elde edebilecek.

Parallax kaydırma, animasyon ve video açıklamaları genel olarak kullanıcıları tıklamalara teşvik eden tasarımlar arasında yer almaktadır. Bunlar sayesinde mikro etkileşimler hiç olmadığı kadar popüler bir hale gelmiş oldu. Konum araçları, kişiselleştirme gibi kullanıcılara kendilerini özel hissettirecek uygulamalar sayesinde yapılacak tasarım istenilen sonuçları da beraberinde getirmiş oluyor. Hazırlanmış olan bir internet sitesi sayfasının istenilen tarzda başarılı sonuçlar elde edebilmesi için mümkün olduğu kadar samimi animasyonlar ve kaydırma hareketleri de bu aşamada kullanılabilmektedir.

 

Kullanılabilirlik Konusuna Yeni Bakış Açısı

Kullanıcıların web sitelerini mobil olarak kullanma oranlarının artmaya başlaması ile birlikte artık web deneyimi çok daha farklı bir şekilde oluşturulmaya çalışılıyor. Bu fikir ile birlikte küçük ekranlar için yapılan tasarımların ciddi anlamda değişeceği sonucu ortaya çıkıyor. Bundan yalnızca birkaç sene öncesinde kullanıcılar mobil cihazları ile web sitelerinde istedikleri gibi dolaşamıyordu çünkü sitelerin buna uygun alt yapıları yoktu. Günümüzde ise dokunarak yakınlaştırma başta olmak üzere pek çok farklı uygulama yapılabiliyor. Bunun sonrasında ise küçük bir ekrana sahip olan mobil cihazlar daha öncesinde olmadığı kadar kullanışlı web siteleri arasından seçimlerini yapabiliyorlar.

Etkileşim Tasarımı 2

Sonuç

Var olan çeşitlilik ile birlikte etkileşim tasarımı ile alakalı değişimler her geçen gün artıyor ve bu durum sonlanacakmış gibi de görülmüyor. Bu konudaki hedef ise kişiselleştirme. En fazla satılan cihazlar ve uygulamalar, kullanıcıların istekleri gibi konularda yapılacak olan çalışmalar ile birlikte oluşturulacak tasarımlar ise hiç olmadığı kadar eğlenceli bir hal alacak.