Bilindiği gibi Google her yıl geliştirici konferanslar düzenlemekte ve çeşitli yeniliklerini tanıtmaktadır. Bu yıl San Francisco’da düzenlenen Google I/O konferansında yine Google tarafından birçok yeni ürün tanıtılmıştır. Bizzat firmanın CEO’su tarafından yapılan açıklamalar, konferansa katılanları oldukça etkilemiştir.

Google I/O etkinlikleri her yıl Mayıs ayında yapılıyor ve bu sırada, takip eden bir yıl içinde kullanıcıların gündeminde olacak Google ürünlerinin tanıtımı yapılıyor.

Google 2018 Etkinlik

Bu yıl tanıtımı yapılan yeniliklerin başında Android P işletim sistemi gelmektedir. Uzun zamandır merakla beklenen bu işletim sisteminin sürüm numarası Android 9.0, kod adı ise Pineapple olarak açıklandı. Beta sürüm, Google Pixel yanı sıra, Nokia, Vivo ve Sony gibi akıllı telefonlarda da olacak. Tam sürüm, büyük bir olasılıkla Ağustos ayında çıkacak.

Bir başka tanıtım, giyilebilir cihazlar için geliştirilen Wear işletim sisteminin yeni sürümü olmuştur. Android Wear 3.0 işletim sisteminin ayrıntıları konferansta verilmiştir. Google tarafından geliştirilen bu uygulama, akıllı saatler gibi giyilebilir teknolojik bilgisayarları kapsamaktadır.

Google I/O Etkinliğinin Dikkat Çekeni: Google Duplex Assistant

Google I/O etkinlikleri içinde en dikkat çekeni Google Duplex Assistant uygulamasıdır. Yapay zeka kullanımı bu uygulama ile farklı bir boyut kazanmıştır. Sunum yapılırken, bu uygulama kullanılarak bir kuaför aratılmıştır. Cihaz sanki bir insanmış gibi telefon ile gerçek bir insanı aramış, görüşmede kuaför randevusu talep edilmiş, karşı tarafın söyledikleri doğru algılanmış ve doğru tepkiler verilmiş, sonunda istenen bir saat için randevu alınmıştır. Kısaca yapay zeka tabanlı sesli yardım uygulaması, kendi başına telefon açıp iş görebilecek. Bu uygulama ile randevu almak gibi bir rezervasyon da yapmak mümkün olacak.

Google I/O etkinlikleri arasında yaşamı kolaylaştıracak yeni bir uygulama da Google Lens teknolojisi olmuştur. Bu uygulama, kullanıcıların aradıkları lokasyonları daha kolay bulmalarına destek olmaktadır. Bu amaçla kamera ve Google Haritalar birlikte kullanılmaktadır. Bu sayede kamera, bilgisayar görüş teknolojisi ve Google Haritalar’ın bir özelliği olan sokak görünümü ile birleştirilerek bir anlamda harita entegrasyonu sağlanmıştır. Kısaca Google Haritalar uygulaması, kamera sistemini kullanarak yolları tanıyacak. Telefon yola doğru tutulduğu zaman sokak görünümü uygulaması açılacak ve yönlendirmeye başlayacak. Harita yine ekranın alt kısmında görülebilecek.