Yaşamımızın her alanında, farklı özelliklerde, farklı tasarım ve renklerde, farklı işler için üretilmiş binlerce teknolojik ürün görmekteyiz. Hep daha ileri bir modeli üretilen ve bir öncekine göre daha nitelikli bu teknolojik ürünlerin ne yaptığını biliyor muyuz?

Önceden elde yıkanan bulaşık ve çamaşırlar, artık vazgeçilmez ev eşyaları kategorisinde ilk sırada yer alan makinelerde yıkanıyor.  Su ve zaman tasarrufu yapan bu elektronik eşyalar sayesinde, elimizi suya sokmadan, tek bir düğmeye basarak, çok zaman ve hareket gerektiren işlerimizden kurtuluyoruz. Bilgisayar ve telefonlar sayesinde, çok uzakta olan bir tanıdığımıza ulaşabiliyor, yanında olamasak da görüşebiliyoruz. Bir yürüme bandı alarak, evde yürüyüş yapabiliyor; annemize gitmek yerine telefon ile görüntülü konuşabiliyoruz. Bu, çok avantajlı ürünlerin getirdikleri kadar götürdükleri de yok mu sizce? Önceden çamaşırları dev kazanlarda kaynatarak, deterjanın kimyasallığına ihtiyaç duymadığımız organik yaşam tarzı artık yok. Oturduğumuz yerde, aslında hiç de samimi bulmadığımız kişilerle görüşüp sohbet ederek harcadığımız vakti, önceden, ahbaplarımıza, komşu ve akrabalarımıza misafirliğe giderek ya da onları davet ederek geçirmiyor muyduk? Bir türlü başından kalkamadığımız bilgisayarlar yüzünden, evde bizden başka kimsesi olmayan çocuğumuza ne kadar vakit ayırabiliyoruz? Bir zaman sonra bize benzeyen ve elinden tablet bilgisayarı ya da akıllı telefonu düşmeyen, oyun çılgını bir nesil yetiştirirken, gelecekte, bugünden aldıkları radyasyon ve ilgisizliğin doğuracağı sonuçları düşünüyor muyuz? Bir sabah erkenden kalkıp yürüyüşe çıktığımızda, dost ve komşularımızla olan bağımızı kuvvetlendirecek tatlı bir tebessümü, bir merhabayı hatırlıyor muyuz? Sürekli bilgisayar başında oturarak çalıştığımız iş yerimizden ayrılıp, arabamıza binerek eve gelirken, gün boyu yediğimiz sağlıksız gıdaları eritmek için yapacağımız yürüyüşü unutuyor muyuz? Bir alışveriş çılgınlığı yaşayıp, ihtiyacımız olmayan onca kıyafeti alırken ve daha eskimemiş olanları bir kenara atarken, paylaştığımız şehirdeki yoksul vatandaşlarımızı aklımıza getiriyor muyuz? Saatlerce dizi seyrettiğimiz televizyonların bir üst modelini araştırırken, aslında yok olan ailemizi ve sosyal hayatımızı fark ediyor muyuz?

Teknoloji, yerinde ve gereğinde kullanıldığında fayda sağlayan bir unsurdur. Acil bir haber yollamak gerektiğinde telefon kullanmak gibi. Ancak teknolojiyi  zaman kazandırdığı için kullanıp, tüm zamanımızı onunla geçirirsek, hayat diye bir şey kalmaz. Her şeyin sanal ortamda yaşandığı bir dünyanın gerçekliği, ancak sanallığı kadardır.  Eğer kuş sesleri işitmiyorsanız, evden çıkıp nefes alacak bir yer arayın ve teknolojiyi olabildiğince az kullanarak, ailenize ve dostlarınıza çok vakit ayırın.