1996 yılında kullanılmaya başlayan hotmail.com bir dönemlerin en popüler mail uzantılarından biriydi. Windows’ un, Outlook servisinin üyelerinden biri olan hotmail, MSN Messenger hizmeti de vermeye başlamıştı. Bu hizmeti sayesinde o dönemin en can alıcı platformunu oluşturmuştu. Ama bugünlerde Microsoft hotmail.com uzantısını kaldırmayı düşünüyor.

Microsoft’ un Genel Menajeri Brian Hall’ın açıklamalarına göre hotmail.com olarak devam eden bu uzantı artık yerini outlook.com adresi üzerinden hizmet verecek. Yani hotmail devri kapanıyor ve outlook devri başlıyor. Microsoft tarafından alınan bu sistem sosyal ağlarla entegre bir çalışma içerisinde. Eğer karşınızdaki online ise Windows Messenger veya Facebook Messenger online uygulamalarıyla anlık konuşma başlatabileceksiniz. Yeni tasarımda sade bir plan var ve üst bölümünde ‘Yeni’ butonu farklı olarak konulmuş. Ayrıca, Microsoft logosunun yan tarafındaki araç ile tek tıkla ileti yazılmasına olanak sağlamaktadır. Şuan da @hotmail.com uzantılı mailler alabilirsiniz fakat, kısa bir süre sonra artık @outlook.com uzantılı adres alınabilecek. Eğer kapanmadan bir Hotmail uzantılı adres almak istiyorsanız hızlı olmalısınız.

Şuanda @hotmail.com uzantılı bir mail adresiniz varsa, Microsoft onu ömür boyu kullanım için bir süre aktif kalmasını sağlayacak. Yalnız belirli bir süre sonra hotmail tamamen ortadan kalkacak ve tüm bilgiler yeni sisteme aktarılacak. O yüzden eğer benim de bir köşede Hotmail hesabım kalsın diyorsanız hemen bir Hotmail hesabı almalısınız. Çünkü yarın bir bakmışsınız artık @hotmail.com yok.