Çıkan haberler karşısında herkes bir paniğe kapılmış durumda. “Eyvah! Kimlik bilgilerim çalınmış. Ne olacak şimdi? Kime gitmek gerek?”

Gerçekten de insanların kimlik bilgileri, adresleri, anne baba isimleri, kısaca bütün vatandaşlık bilgileri çalınmış durumda.

Oysa bu panik o kadar yersiz ki! İnsanın gülesi geliyor. Neden mi? İnsanlar uzun zamandır sanal ortamda alışveriş yapmıyorlar mı? Bu sırada T.C. kimlik numarası dahil ikamet adreslerine kadar, üstelik ödemenin yapılması amacı ile kredi kart numaralarına ve kartın güvenlik bilgilerine kadar bütün bilgileri korkusuzca vermiyorlar mı? Gerçi alışveriş siteleri bu alışverişlerin güvenli olduğunu söyleseler de sanal ağlar üzerinde bütün bu bilgiler yolculuk yapıyor mu? Bu alışverişler yapılırken bu bilgilerin ortada olduğu hiç düşünülmüyor ve sorgulanmıyor da şimdi bu panik neden?Panik yapmak saçma olmuyor mu?

Gerçekten de kimlik bilgileri, İnternet ortamında bir takım sitelerde ve paylaşım ortamlarında açıklanmış durumda.Böyle olmasında devletin de kusurları olabilir. Ancak az önce de açıkladığımız gibi insanlar zaten bu bilgileri gönüllü olarak paylaşıyorlardı. Ancak rahat olun. Bu bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçse bile pek fazla bir şey yapamazlar. Bu yüzden panik yapmayın diyoruz.

İşin aslına bakılırsa kimlik bilgilerinin çalınması durumu, Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan bir paylaşımın sonucudur. Aşağı yukarı on yıl kadar önce Yüksek Seçim Kurulu, seçmen kütük bilgilerini siyasi partiler ile paylaşmıştı. Bugün kimlik bilgileri çalındı skandalı aslında bu olaya dayanmaktadır. Yani çalınan bilgiler on yıldan önceki kütük bilgileridir. Bu bilgilerin hangi parti veya kimler tarafından kimlere ve hangi amaçla satılmış olabileceği ise tartışılabilir.

İlgili Haber