Pek çok oyuncunun günümüzde oynamış olduğu oyunlarda görmeyi arzuladığı detayların başında serbestlik gelmekte. Oyunda serbest olmak demek, buradaki görevin istenilen zamanda, istenilen objelerin kullanılarak dilenilen şekilde bitirilmesi anlamına geliyor. Oyunun bunu sağlaması için alan anlamında geniş olması ve oyuncunun da bu alanda serbest bir şekilde gezinmesi gerekmekte.

Serbest oyunlar denildiği zaman pek çok kişinin aklına öncelikli olarak Assassin’s Creed geliyor. Serbest gezinim, oyunun istenildiği zaman bitirilebilmesi ve geniş alanı sayesinde pek çok kişi bu oyunu büyük bir keyifle oynuyor. Bu oyunda oyuncunun yapması gereken şey kötü adamları bulmak ve ondan istenilen görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek.

Oyun Assassins Creed 2

Kişiler buradaki görevleri yaparken herhangi bir şekilde zaman kısıtlaması ile karşı karşıya kalmıyor. Ayrıca oyunda görev tamamlama zorunluluğu da bulunmamakta. Böyle olunca da insanlar var olan oyunu diledikleri zaman oynuyor ve çok keyifli bir şekilde de zamanlarını geçiriyor.

Oyun Batman

Şimdilerde Assassin’s Creed serisinde yapılan geliştirmeler ile birlikte sistem gereksinimleri çok fazla yükselmeye başlamış olsa da bu özellikleri sayesinde günümüzde dahi oyun severleri cezp etmekte ve en sevilen oyunlar arasında ilk sıralarda yer almaya devam etmektedir. Bu oyunu çok fazla sevilmesinin sonrasında ise Batman, Just Cause gibi TPS oyunları da artık serbestlik özelliğini kendi bünyelerinde sunmaya başladılar. Özellikle de Just Cause 2, Assassin’s Creed sonrasında serbestlik ile alakalı en sevilen oyunlardan bir tanesi olarak göze çarpıyor.