Bir web siteniz var ise, sitenizi ziyaret eden kişilerin saysını, sitenizde geçirdikleri süreleri sürekli takip etmemiz gereklidir. Ziyareteçi takibini sürekli masa üstü bilgisayarlardan takip etmek çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bu nokta da yardımınıza responsive web  tasarım yetişiyor. Responsive web tasarım; web sitenizin masa üstü bilgisayarlarının dışında mobil cihazlar olan tablet, akıllı cep telefonu gibi cihazlar ile görüntülenmesini sağlayan, istenilen işlemin yapılması için uyumluluk sağlayan bir kodlama tekniği olarak karşımıza çıkıyor.  Responsive tasarım ile web sitenizi mobil ekranlardan yönetebilmenizi, içeriğinin düzenlemesini yapmanızı, şekil değiştirerek içeriği kaydırabilmenizi sağlıyor.

San Fransisco’da faaliyet gösteren Froont adlı bilişim şirketi, Responsive tasarıma sahip tüm web sitelerinin içeriğinin kolayca düzenlenebilmesi için her ekrana kolayca sığabilen ve ekran boyutlarına göre X ve Y koordinatlarında konumlanabilen bir  şekilde tasarlamıştır. Bu özellik ile web sitenizin içeriğini, kullandığınız mobil cihazın ekran boyutuna göre en uyumlu şekle getirerek yapabiliyorsunuz. Bu durumda tasarım ögeleriniz ekran üzerinde çok kötü görünebilir. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için sabit piksel uygulaması yerine yüzde  oran piksel uygulaması yaparak her ögenin boyutu oranınca ekranda görünmesini sağlayarak kolaylık sağlayabilirsiniz. Kullandığınız ekran küçüldükçe dikey olan ögeler büyüyecek ve aşağı kayacaktır. Bu durum flow (akış) olarak adlandırılmıştır.

Responsive tasarım, mobil cihazlarda  masa üstü bilgisayarlarından farklı olarak tek kolun görünür. Masa üstünde 3 kolon olduğu için çok kolonlu içerikli yapılarda olduğu gibi sol kolon sabit kalır, diğer kolonlar aşağı kayar. Responsive tasarım ile iç içe ögeleri teker teker optimize etmek yerine grup halinde optimize edebilirsiniz.  Grup optimizasyonunda kullandığınız cihazın ekran ayarını en geniş aralığa ayarlayarak  en geniş aralıkta çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Masa üstü bilgisayarlarda veya küçük projelerde bu ayarı yaptığınızda ekranda tek bir içeriğin kocaman görüntüsü ile karşılacağınızdan bu yöntemi mobil cihazlarda ve çok öğeli içeriklerde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Responsive tasarım ile site içeriği düzenlerken, içerikte yar alan ikonlar çok detaylı ise bitmap kullanmalı, eğer detay özellikleri çok sınırlı ise vektör imaj kullanmalısınız. Vektör imajın en önemli avantajı; çok farklı çözünürlüklere kolayca uyum sağlamasıdır.

Teknolojinin hayatımıza iyice yerleşmesinden sonra tabletler, akıllı cep telefonları hayatımıza iyice girmiştir. Sahip olduğumuz veya yönettiğimiz web sitelerinin içerik düzenlemelerini mobil cihazların ekranlarından kolayca yapabilmek ve masa üstü bilgisayarlara bağımlı kalmamak için, sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin istatistik bilgilerine göre site içeriğiniz daha kolay yönetebilmek için sitenizin responsive kodlama tekniğine sahip olmasını, kolayca içerik düzenlemesi yapılmasını  sağlayın.

responsive-tasarim-nedir1


responsive-tasarim2


responsive3


Responsive


Responsive Web


Responsive Web Design


Responsive Tasarım


Responsive