Her çocuk büyüyor, gelişiyor ve her yaşında size sürekli yeni sorunlar çıkarıyor. O da ne ? Çocuğunuz ergenlik çağına mı geldi ? Hem onun dengesizliğiyle hem de sınav süreciyle boğulmaktan mı korkuyorsunuz ? Belki de yanlış yapacaksınız… Önce yazımıza göz atın.

Yıllar süren çocuk yetiştirme maratonlarının pek çok evresi ve eşiği vardır. Dertler, sorumluluklar, mutluluklar ve hüzünler gibi. Pek çok ebeveyn sınav dönemlerinde çocuklarına karşı daha sert ve farklı davranır. Oysa ki bu çok yanlıştır. Peki sınav döneminde çocuklarımıza nasıl davranmalıyız ?

Ergenlik dönemine giren ve önündeki pek çok sınava hazırlanan genç bireylere karşı önce anlayışlı olmalıyız. Hep bunu söyler dururuz, peki ama nasıl ? Onun bağımsız bir birey olduğunu kabul etmeli, sorunlarını dinlemeli ve onunla arkadaş olmalıyız. Herhangi bir ihtiyacı, üzüntüsü ya da mutluluğu olduğunda ilk koşacağı kişi olabilmeliyiz.

Büyüğün küçüğü sevmesiyle, küçüğün de büyüğe saygı göstermesi gerektiği yalanına inanmayı bırakmalıyız. Onun bağımsız bir varlık olduğunu kabul edip ona saygı gösterirsek, o da başkalarına saygılı olmayı öğrenecektir.

Fazla sevgi asla çocuğa zararlı değildir, sevgi hiçbir zaman zararlı olmamıştır. Zarar verebilme potansiyeline sahip olan şey yanlış verilen sevgidir.

Herkes gibi çocuklarımız da fikirlerinin önemsenmesini, değerli bir birey olmayı ister. Onu değersiz bulur, görüşlerini ve var olan karakterini eleştirirseniz yaptığınız yanlış değerlendirme yüzünden istemediğiniz ve eleştirdiğiniz tüm vasıfları tüm varlığıyla korur ve onu sahiplenir. Ama çocuğunuza sahip çıkar ve onu olduğu gibi kabul edip severseniz o da zamanla istediğiniz kişi olmaya yakınlaşacaktır.

Özellikle bu zor dönemlerinde ona vereceğiniz bu değerler onun ilgisinin kaymasına engel olur, böylelikle daha başarılı bir çocuk yetiştirmiş olursunuz.

Çocuğunuzun cesaretini ve isteğini kırabilecek cümlelerdense onu destekleyici cümleler kurmalısınız. Sınavın “her şey” olmadığını, sınavı başarılı olmasa bile ona karşı kötü olmayacağınızı belirtin. Sınav korkusunu yenmesi için ona cesaret verici konuşmalar yapın.

Ders çalışması konusunda ona baskı yapmamalı, özel bir hayatı olmasına da izin vermelisiniz. Unutmayın ki çocuklar iyi niyetle kurulsa dahi emir cümlelerini asla sevmezler. Bunun için onunla samimi şekilde konuşmalı ve onu sınava çalışmasına korkutmadan ikna etmelisiniz. Bu konuda rehberlik servisimizden yardım alabilirsiniz.

Geleceğini sadece sınavlara bağlayan öğrenciler daha ilk zamanlarından başlarlar kaygılanmaya, bunu önlemek için size sonsuz bir güven duymasını sağlayın. Size gelip sınavla ilgili kaygılarını anlattığında ona karamsarlığını arttırıcı şekilde hak vermek yerine ona cesaret verici, güven dolu cümlerler kurmalısınız. Sınav kaygısını dile getirirken ona bu konuda yapacağınız küçük bir espriyle rahatlatmanız her şeyden daha iyi gelecektir.

Sınav zamanı yakınlaştıkça aile birliğinizi önemsemeli ve beraber hoş vakitler geçirmelisiniz. Ona hep destek olduğunuzu belirtmeli ve daima yanında olacağınızı söylemelisiniz. Çocuğunuzu kısa süreliğine de olsa sınav atmosferinin boğucu ve sıkıcılığından kurtarmalı, ona hayatın her zaman var olduğunu göstermelisiniz.