Sınavlar gençlerin hayatında önemli eşikler ve çukurlardır. Nasıl bir bitkiyi yetiştirmek için su, toprak ve ışığa ihtiyacımız varsa genç bireyi de yetiştirmek ve sınava hazırlamak için belirli altyapı ve ortam düzenlemelerine ihtiyacımız vardır. Gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak gençleri sınavlara ideal şekilde hazırlayabilmek için bazen imkanlarımızı zorlamamız gerekir. Bu yazımızda sizlere basit ama önemli detaylardan bahsedeceğiz.

Çocuğun evinde kendisine ait, tamamen şahsi şekilde düzenleyeceği ve yöneteceği özel bir odası olmalıdır. Kimse tarafından rahatsız edilmemeli ve dikkati dağıtılmamalıdır. Odada abartı sayılabilecek detaylara yer verilmemeli ve maksimum düzeyde sade, dikkat dağıtmasını engelleyecek şekilde dizayn edilmelidir. Oda temiz atmosferli, dikkat dağıtacak elektronik aygıtlardan uzak olmalı. Odanı ışık alması ve akşamları da ideal ışığa sahip olması için göz yormayan ampul kullanılması gereklidir.

Düzenli ve dengeli şekilde beslenmesine özen gösterilmeli, uykusu da özel ilgiyle düzenlenmelidir. Tabi bunlar çocuğun direnmesini sağlamayacak yumuşaklıkla yapılmadır.

Çocuğun eğitimcileri ile sıkı işbirliği içerisine girilmeli ve çocuğun eğitimi için iletişim kopartılmamalıdır. Ona aşırı güvenmemeli ve hata yapabileceğini anlamalıyız. Ona başarılarından övgü yağdırmak ve olumsuz sonuçları için destek verilmelidir. Sorumluluklarını dikkatle gözden geçirmeli ve onu, ona ağır gelecek yükler altına sokmamalıyız.

Başka çocuklar ve öğrencilerle karşılaştırılmasındansa ona kendi özellikleriyle bakılmalı ve farklı bir birey olduğu unutulmadan davranılmalıdır. Ona plan yapmasında yardım etmeli, yapacaklarını söylemek ve emir vermek yerine gereken konularda ona önerilerde bulunmalıyız.

Çocuğun aile içi tartışmalardan uzak kalmasını sağlamalı, huzur dolu yuvası olduğu gösterilmelidir. Kardeşleriyle arasında sevgi bağı kurulmalı, aralarında adil davranılmalıdır. Çocuklar asla tartışmalara dahil olmamalı ve birbirleriyle yarıştırılmamalıdır.

Çocuğunuz pek çok zaman üzüntülü, stresli olacaktır. Böyle zamanlarda ona destek olup sevgiyle yaklaşmalı ve hassas davranmalısınız. Gerekli görürseniz bir uzmandan yardım alın.