Herkesin bildiği üzere UX Stratejisi kavramı üzerinde tasarımcıların büyük rolleri mevcut. Her ne kadar durum böyle olsa da daha geniş açıdan bakıldığında birçok elementten oluşan bu kavram için vazgeçilmeyecek 3 unsur daha bulunmaktadır. Peki, vazgeçilemeyecek kadar önemli olan bu unsurlar nelerdir?

Olmazsa olmazların başında gelen detaylardan bir tanesi; her projenin bir UX Strateji planı olmasıdır. Boyutu ve ne kadar iyi veya kötü olduğu fark etmez. Bu durum projeye bağlı süreci ve bütçeyi ne kadar etkiler bilinemez elbette, fakat güzel sonuçlar için şart olduğu söylenebilir.

Yapılan projelerin başlangıç aşamasında dikkat edilmesi gereken başlıca konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Kullanım İhtiyaçları

Eğer proje kullanıcı eksenli ise ilk gözlem kullanıcının ihtiyaçları olmalıdır. Kullanıcıların gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu saptayıp, ekranın karşı tarafında bulunan kullanıcıların avukatı gibi benimsenebilir bu durum. Bir projenin temelinde yatan unsur, kullanıcı deneyiminde saklıdır.

Bir proje hazırlarken, kullanıcı türleri üzerinde uygun kişilerle çalışma her daim avantajlı olacaktır. Bu durum proje sahibi ve proje ekibi için zaman ve maliyet konularında oldukça fayda sağlayacaktır. Bu tip çalışmalar fazla maliyetli bulunuyorsa Persona oluşturma yolunda çalışılabilir. Persone nedir diye sorulacak olursa; kelime anlamıyla kişinin günlük yaşamındaki ihtiyaçlarına dair tavırları kapsar. Bunu projeniz için özelleştirmek istediğinizde, siteyi kullanacak kullanıcıların tahmini davranışlarını belirlemek olarak tanımlanabilir.

Projelerde bir sanal karakter dahi oldukça yardımcı olacaktır. Ayriyeten projenin kullanıcı ayağı deneyimi açısından demografik ve analitik veriler oldukça faydalı bilgiler içermektedir.

ux-stratejisi

İş Hedefleri

Projede kullanıcıların mutluluğu ve ihtiyaçlarını karşılayan unsurların olması ne kadar önemliyse, çalışılan proje ticari olduğunda amacı ve iş hedefleri de o kadar önemlidir ve yok sayılamaz. Be sebepten ötürü projenin amacının ne olduğunu iyi analiz etmek gerekmektedir ve ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda gene kullanıcı odaklı değerlendirmek en faydalı sonuca ulaştıracaktır.

Uygulanan dengeli yapım içinde projenin asıl amacını unutmamakta fayda vardır. Projede makul bir strateji uygulamak ve oluşturmak gerekmektedir.

 

Teknik Gereklilikler

Kaliteli bir UX Stratejisi meydan getirmenin bir diğer önemli unsuru ise fizibilite ve teknik yeterlilikler ile çalışılmasıdır. Kaliteli bir yazılım, ara yüz tasarımındaki kalite, frontend desteğinin iyi olması, proje için kullanılan araç gereçlerin (bilgisayar, server vb.) ve diğer ihtiyaçların uygun bir şekilde tedarik edilmesi, hazırlanan projenin kaliteli olmasında büyük etki sağlayacaktır.

Bu üç önemli unsurlar UX Stratejisi proje üzerinde uygulandığında sonuç başarılı olacaktır. İyi kurgulanmış ve iyi analiz edilmiş bir proje her zaman başarıya daha yakındır. Bir web sitesinin kullanıcıyı düşünmeden harika bir tasarıma sahip olması, mükemmel bir fikir fakat kötü tasarlanan bir proje ya da her detayı harika olan fakat çalışmayan bir site proje sahiplerini hüsrana uğratmaktadır. Hem zaman hem emek hem de para açısından kayıplar yaşanabilir.