Visual Studio Code uygulaması, bir kaynak kodu düzenleyicisidir ve Microsoft tarafından Windows, Linux ve MacOS işletim sistemleri için geliştirilmiştir.

Yazılımcıların en büyük sıkıntısı, farklı işletim sistemlerinde farklı programlama dilleri kullanarak programlar yazmaktır. Ama bunları tek bir platform üzerinde yapmak yazılımcılara çok büyük avantaj demektir. Bunun için bir geliştirme ortamı kullanmadan, sadece kod editör kullanarak program yazmanın mümkün olacağı tek bir platform kullanmak gerekiyordu. Visual Studio Code yazılımcılara bu imkanı sunan kod editörlerinden biridir.

Visual Studio Code uygulaması, kullanıcılarına şu imkanları sunmaktadır:

  • Kodun derlenmesi ve test edilmesi gibi prosedürleri Ide sınırlaması olmadan yapmak
  • Farklı platformalarda yazarken aynı kısa yollarını kullanabilmek

Kısaca Visual Studio Code uygulaması, program geliştirirken üretkenliği arttırmaktadır.
Bugünlerde VS Code tarafından yapılan açıklamaya göre yazılımcıların daha etkin ve verimli çalışmasını sağlayacak yeni eklentiler yapılmıştır. Aşağıda bu eklentiler hakkında kısa açıklamalar yer alıyor.

1. Tarayıcıda Aç

Visual Studio Code uygulamasının, dosyaları açmak için doğrudan bir tarayıcı özelliği yok. Ancak bu yeni eklenti, varsayılan bir tarayıcının tanımlanmasına imkan veriyor. Bu şekilde Chrome, Firefox ya da Yandex gibi tarayıcı seçenekleri ekrana geliyor.

Visual Studio Code Önizleme

2. Faker

Faker eklentisi, JavaScript kitaplığındaki verileri hızlı ekleme imkanı veren bir araçtır. Bu eklenti ile random isimler, resimler, adresler veya telefon numaraları, kategoriler ve alt kategoriler şeklinde oluşturabiliyor. Kısaca veriler ihtiyaca uygun hale getirilebiliyor.

Visual Studio Code Faker Eklentisi

3. HTML Boilerplate

HTML Boilerplate eklentisi, bir HTML dokümanının iskeletini oluşturmak için yazılımcıya hızlı ve kolay bir snippet verir. HTML dokümanının “head” ve “body” etiketlerinin elle olarak yazılmasına gerek kalmaz.

Visual Studio Code HTML Boilerplate

4. Prettier

Prettier eklentisi, yazılımcıların en fazla rağbet ettikleri kod biçimlendirme aracıdır. Bu eklenti sayesinde, bütün JS ve CSS dokümanları, daha hızlı ve kolay şekilde biçimlendirilmektedir.

Visual Studio Code Prettier Eklentisi

5. CSS Peek

CSS peek eklentisi, HTML kodu incelenirken belli bir sınıfın CSS özelliklerini görmeye yarayan bir araçtır. Yazılımcıya zaman kazandırması açısından önemli bir özelliktir. Bu eklenti, stil sayfalarında bulunan CSS sınıfları ve kimlik tanımlarını göstermektedir.

Visual Studio Code Css Peek Eklentisi

6. SVG Viewer

SVG, XML tabanlı vektörel bir grafik (ölçeklendirme) şeklidir. Web sitelerinde bu sayede bir görselin farklı renklerde ve boyutlarda kullanımı mümkün olmaktadır. Şimdi VS Code uygulamasında SVG viewer eklentisi var. Bu sayede yazılımcı kolayca SVG dosyaları oluşturabilir ve bunların nasıl göründüklerini takip edebilir. İsterse bu dosyaları PNG formatına da dönüştürebilir.

Visual Studio Code SVGViewer

7. Minify

Minify eklentisi, JavaScript, CSS ve HTML ile uyumlu olan ve kodları azaltmak için kullanılan bir araçtır. Bu araç ile web site daha hızlı çalışıyor. Çok etkili bir eklenti olan Minify sayesinde CSS ve JavaScript dosyaları birleştirilmekte ve siteye yapılan HTTP sorguları azalmaktadır.

Visual Studio Code Minify Eklentisi

8. Quokka

Quokka eklentisi, bir çeşit hata ayıklama aracıdır. Programcı girdiği kodlar hakkında o anda çıktı alabilmektedir. Bu eklenti sayesinde yazılımcı, girdiği kodları anında test etme imkanı bulmaktadır.

Visual Studio Code Quokka Eklentisi

9. Regex Previewer

Regex previewer eklentisi, kodlamayı o anda test etmeye yarayan faydalı bir araçtır. Eklenti kullanılırken ekranın sağında Regex sayfası açılıyor ve buradan kodlama yapılan dosya üzerine aktarım yapılıyor.

Visual Studio Code Regex Eklentisi

10. Dil ve Framework Paketleri

Visual Studio Code, aslında birçok dil tarafından desteklenmektedir. Ancak yine de istenilen programlama dili yoksa, sonradan dil ve framework paketleri arasından istenilen eklenti paketi indirilip kullanılabilir.